Kot domowy dla wielu z nas to prawdziwy członek rodziny. Nie ważne czy naszym domu pojawia się kociak czy kot dorosły, gdy pokochamy już to futrzane szczęście, zaczynamy się zastanawiać jak długo żyje kot i jak długo nasz pupil będzie nam towarzyszył.    

Co wpływa na długość życia kota?

Na długość życia kota ma wpływ wiele czynników. Między innymi: 

  • rasa kota i związane z nią choroby genetyczne 
  • odpowiednia opieka weterynaryjna 
  • odpowiednie odżywianie 
  • warunki bytowe (fakt czy kot jest wychodzący, mieszkający w domu czy wolno żyjący) 

Badania pokazują, że średnia długość życia kota to 13-17 lat. Jednak zdarzają się długowieczni rekordziści dożywający dwudziestu kilku lat.   Najdłużej żyjącym kotem była kotka imieniem Creme Puff (Kremowy Ptyś) mieszkająca w Teksasie. Ta kocia rekordzistka żyła 38 lat i 3 dni! Rekord ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Czy na długość życia kota ma wpływ rasa 

Rozmnażanie kotów w warunkach hodowli rasowych zawsze wiązało się z wiekszą podatnością tej grupy na choroby genetyczne w porównaniu do kotów europejskich, czyli popularnie zwanych kotami dachowymi. Dlaczego koty rasowe są bardziej narażone na choroby genetyczne niż dachowce? W naturze, wolnym rozrodzie i mieszaniu się genów następuje naturalne wykluczenie osobników noszących wadliwe geny, to tak zwany dobór naturalny. W hodowli nadzorowanej przez człowieka, skierowanej na osiągnięcie pewnego konkretnego standardu wyglądu kota, dobór naturalny odchodzi na drugi plan. Co wcale nie oznacza, że koty rasowe skazane są jednoznacznie na krótsze życie, a koty dachowe nie chorują na choroby w tym genetyczne. Na przykład koty rosyjskie, birmańskie czy syjamskie są długowieczne i dożywają średnio 20 lat.  

Czy kot wychodzący żyje krócej?  

 Aktualnie w przestrzeni medialnej i społeczności internetowych toczy się spór na temat czy kota powinno się wypuszczać z domu czy nie. Pytanie czy kot mieszkający w domu żyje dłużej niż kot wychodzący? Badania pokazuję, że najczęściej przypisywanymi przyczynami śmiertelności u kotów w każdym wieku były urazy (12,2%), zaburzenia czynności nerek (12,1%), choroby niespecyficzne (11,2%), nowotwory (10,8%) i zmiany masy (10,2%). Nie ma więc  wątpliwości, że koty wychodzące są bardziej narażone na wypadki komunikacyjne, urazy i śmierć związane z atakiem dzikich zwierząt, psów, zatruciem lub okrucieństwem człowieka. Te aspekty zdecydowanie rzutują na długość życia kotów wychodzących.   Jednak trzeba pamiętać, ze zwierzaki mieszkające w domu też są narażone na innego rodzaju niebezpieczeństwa związane z ich stylem życia. Częstą przyczyną problemów zdrowotnych kotów może być otyłość i zaburzenia czynności nerek. Mamy tutaj do czynienia z podobnym impasem jak w przypadku dziedziczenia chorób genetycznych przez koty rasowe. Ingerując w styl życia naszego kota musimy zadbać o jego dobrostan. Kot mieszkający w domu powinien mieć zapewnione odpowiednie środowisko do rozwoju i zdrowego życia. Trzeba dać mu odpowiednią dawkę ruchu na przykład poprzez regularną zabawę. Ważne też jest odpowiednie żywienie. Koty to drapieżniki, dodatkowo dużą porcję dziennej wody czerpią z pożywienia. Ich pożywienie powinno być zbilansowane i zawierać duży udział mięsa, jak również nie powinno się karmić kota jedynie suchym jedzeniem, co właśnie może prowadzić do problemów z gospodarką wodną w organizmie i chorobami nerek. Należy pamiętać, że wpływ na długość życia ma też kastracja i sterylizacja, która zaburza gospodarkę hormonalną, co może prowadzić do otyłości. W tym przypadku też odpowiednie żywienie ma kluczowe znaczenie.

Czy stres wpływa na długość życia kota?

Problemy behawioralne kotów też mogą być przyczyną krótszego życia. Stres oksydacyjny powoduje uszkadzanie komórek i zmiany w DNA, co prowadzi do tego, że proces starzenia zachodzi szybciej. Dlatego ogromie ważnym jest, aby stworzyć zwierzakowi w domu odpowiednie warunki, które pomogą mu realizować jego naturalne instynkty. Jeśli kot drapie meble, to oznacza, że nie tylko ostrzy pazury, ale zostawia na nich swój ślad zapachowy, gdyż jest zwierzęciem terytorialnym. Odpowiedni drapak, miejsce do odpoczynku, dużo ruchu i zabawy, odpowiednie żywienie zapewnią naszemu mruczkowi dłuższe i szczęśliwsze życie.

Przeczytaj również Jak stworzyć kocią ścianę DIY

Dziewięć żyć kota – czy to prawda  

Byłoby cudownie, gdyby nasi puchaci przyjaciele mieli 9 żyć do wykorzystania. Mogliby z nami pozostać wtedy na dłużej. Niestety wszyscy wiemy, że to tylko bardzo beztroski mit. Skąd się jednak wziął? Wiemy, że nasze koty to zwinne, sprytne i inteligentne zwierzęta. Maja dużą powierzchnię ciała w porównaniu do wagi, co pomaga zredukować siłę upadku. Internet jest pełen filmików pokazujących sytuacje , w których koty wymykają się szczęśliwie śmierci w ostatnim momencie.

Jest kilka teorii mówiących skąd akurat liczba dziewięć. Staroegipskiego boga Atum Ra przedstawianego z głową kota symbolizowała liczba 9 i wierzono, że ma 9 żyć. W chrześcijaństwie cyfra 9 uważana jest za wyjątkową. Dzielona przez 3, daje wynik 3 i jest to kojarzone zTrójcą Świętą.

Ciekawostką jest, że wiele żyć kota to mit, który funkcjonuje na całym świecie. Jednak liczba żyć może być różna w zależności od regionu. Na przykład w niektórych regionach Hiszpanii uważa się, że koty mają siedem żyć. Tymczasem niektóre legendy tureckie i arabskie mówią, że koty mają sześć żyć. 

Czy wiek kota można porównać do ludzkiego?

Przedstawione wytyczne dotyczące wieku zostały stworzone i uzgodnione przez American Animal Hospital Association (AAHA), Feline Advisory Bureau (obecnie znane jako International Cat Care) oraz American Association of Feline Practitioners (AAFP):

  • Pierwszy rok koci rok życia to około 15 lat ludzkich. To bardzo intensywny czas, gdy nasz kociak starzeje się najszybciej w porównaniu do ludzkich lat
  • Drugi rok życia kota to dodatkowe dziewięć lat.
  • Po drugim roku życia kota każdy kolejny rok to około czterech lat ludzkich.

Co robić aby Twój kot żył jak najdłużej? 

Wielu z nas pociąga temat długowieczności, ale jak sprawdzić żeby nasz kot dożył sędziwego wieku? Na pewno odpowiednia opieka weterynaryjna w dużym stopniu wpływa na długość kociego życia: okresowe szczepienia i odrobaczanie, profilaktyka i zapewnienie odpowiedniego leczenia w przypadku choroby.Opiekunowie powinni zadbać o stworzenie kotu dobrej i bezpiecznej przestrzeni w domu. Takiej, która pozwoli naszemu pupilowi realizować swoje naturalne potrzeby, a jednocześnie nie będzie kolidować z ludzkimi potrzebami. Brak stresu i przyjazne środowisko na pewno wpływa na długość życia kota domowego.Odpowiednie żywienie i zapewnienie kotu konkretnej dawki ruchu i rozrywki też jest bardzo istotne. Zdrowy i szczęśliwy z większym prawdopodobieństwem na długo pozostanie naszym wiernym kompanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.