Jak oduczyć kota drapania mebli?

Dlaczego mój kot drapie meble?

Drapanie u kotów to złożony temat. W taki sposób koty nie tylko ścierają pazurki. Koty to zwięrzęta terytorialne, a w tym procesie głównie chodzi o pozostawienie swojego zapachu, a w związku z tym znaczenie terenu. Na poduszeczkach łap koty mają gruczoły zapachowe, pocierając łapkami (i również pazurami) zostawiają na powierzchni swój zapach. Miękka sofa jest często idealnym punktem strategicznym dla kocich pazurów. Nie tylko zwykle znajduje się w centralnej części pokoju, ale również jej materiał skłania kiciastego do porządnego wtopienia swoich pazurów, dlatego mruczek woli ją drapać. I tu pojawia się pytanie wielu opiekunów, co zrobić żeby kot przestał drapać sofę i zaprzestał niszczenia mebli. Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest to jego naturalna potrzeba, dlatego musimy ją przekierować na odpowiedni drapak i zachęcić kota do drapania miejsc, które dla opiekunów są akceptowalne.

Przeczytaj również artykuł: Drapak dla kota Brytyjskiego

Co zrobić żeby kot nie drapał mebli?

Problem ten spędza puszyste sny z powiek opiekunów. Jak nauczyć nasze zwierzę korzystania z drapaka, tak aby przestało drapać meble. Sprawdzonych sposobów ( i tych mniej sprawdzonych ;)) na oduczenie kota drapania mebli jest w internecie bardzo dużo. W sklepach zoologicznych można kupić spraye odstraszające, którymi można spryskać meble. Jednak sam taki zabieg bardzo często nie przynosi pożądnych rezultatów. Być może niektóre koty nie lubią tych konkretnych zapachów, jednak nie są one trwałe i większość futrzaków i tak wróci do drapania swojego ulubionego miejsca. W takim razie jeśli samo odstraszanie nie daje zbyt wiele, należy nauczyć kota korzystania z drapaka. Niektóre koty lubią swoje drapaki, lubią drapać ich sizalowy sznurek i zostawiają kanapę w spokoju. Jednak, gdy kot niszczy kanapę mimo kilku drapaków w domu, należy jakoś problem rozwiązać.

Co zrobić żeby kot nie drapał kanapy?

Dlaczego drapak dla kota Mata Panakota działa? Jest to produkt stworzony przez behawiorystów specjalnie dla właścicieli kotów, których pupile drapią meble. Być może kot nie od razu będzie chciał zainteresować się nowym drapakiem. Nie będzie miał on jego zapachu, tak jak mają go pozostałe części kanapy, będzie innym i dziwnym elementem. Istnieją jednak proste sztuczki, aby zachęcić zwierzę do zwrócenia uwagi na drapak. Wystarczy, że spróbujesz pobawić się z kotem zabawką na powierzani drapaka. Zwróć uwagę kota i zachęć go, aby łapał sznurek/ wędkę/ piórka, pociągając je po powierzchni maty. Kiedy kociak w zabawie pierwszy raz wbije pazury w drapak z całą pewnością będzie powtarzał ten proces. Dla dodatkowej zachęty można użyć kocimiętki, waleriany lub specjalnych sprayów zawierających te kompozycje zapachowe. Wystarczy natrzeć lub spryskać powierzchnię drapak. Można wtedy dodatkowo powtórzyć proces z zabawą. Dodatkowo można nagradzać kota smakołykiem po każdej udanej próbie.

Komentarze (1)

Komentowanie jest wyłączone.